2. Taraf Denetim Hizmetleri

2. Taraf Denetim tedarikçilere yapılan denetimlere verilen genel bir addır. Kuruluşlar, kendi tedarikçilerinin belirli faaliyetlerini  yerinde incelemek isteyebilir.  Kuruluşlar bu gözlemlerde şunu amaçlamaktadırlar; sistem de olan uygulama eksiklerini, yanlış uygulamaları, tedarik uygulamarında olan farklılıkları düzeltmektedir. Bu düzeltme sistemi için tetkikler sonucunda tespit edilen ve düzeltilmesi istenilen noktaları düzeltici ve yanlışları önleyici bir şekilde rapor ederler. Bu raporla beraber 2.taraf denetim dediğimiz işleyiş gerçekleşir. .

2. Taraf Denetimlerin Faydaları;

• Bir tedarikçiyi geçerli kılmak veya yetkilendirmek

• Büyük ölçüde uygun ve tutarlı bir şekilde işleyen tedarikçi ağına sahip olmak

• Müşteri beklentilerini karşılamak

• Markanızı (markalarınızı) korumak ve güçlendirmek

• Daha sürdürülebilir bayi ve müşteri ilişkilerine sahip olma

Tedarikçi ile anlaşma sürecinde mutlaka tedarikçi hakkında edinilen bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin doğrulanması için 2.taraf denetim gereklidir. 2.taraf denetim sonucunda edinilen bilgilerin doğru olup olmadığı yerinde tespit edilir.

Tedarikçinin tedarik süreciyle ilgili gözden kaçırmış olabileceği eksiklikler  için düzeltici faaliyet talebinde bulunulurr ve bu sayede tedarikçi kendi eksiklerinin farkına varır. Tedarikçinin kendi eksiklerini gidermesi için bir süre belirlenir ve tedarikçi bu süre içerisinde eksiklerini giderir. 

Yerinde yapılan tespitler ile tedarikçiye iyileştirme önerileri sunularak, tedarikçinin süreçlerini geliştirmesi, iyileştirmesi sağlanır ve doğru orantılı olarak kuruluşa daha iyi şartlarda ürün/hizmet sunar.

Belirli aralıklarla yapılan bu tetkikler sayesinde tedarikçinin daha düzenli bir proje yönetimi ile işlerini götürmesi sağlanır ve iş aksayışı bu tetkikler sayesinde en minimum seviyeye indirilir, her iki taraf içinde yarar sağlanır.